Tunely a vše, co jste o nich chtěli vědět

Tunely v uších i v jiných částech těla nejsou výstřelkem posledních let. První zmínky o tunelech v uších jsou dochované už z roku 1500 před naším letopočtem. Pročtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte mimo jiné i 3 tipy, jak si vybrat ten správný.

Jaký je rozdíl mezi tunelem, fleshem a plugem?

Možná jste slyšeli mnoho názvů pro šperky, které můžete vložit nejen do ušního lalůčku po jeho roztáhnutí. Klasický tunel je dutý kroužek. Naopak plug je vyplněná zátka, která nemá uprostřed díru.

Další názvy pro tunel jsou také flesh, expander nebo také anglicky spool.

Kam na těle je možné dát tunel?

Nejčastěji se setkáte s tunely v uších. Od klasické náušnice až po tunel různé velikosti vede dlouhá a pomalá cesta roztahování.

Náušnicovou dírku můžete pomalu roztahovat pomocí roztahováků zhruba o 1 mm za měsíc. Postupně se tak dostanete k požadované velikosti tunelu. Při roztahování uší i dalších tělesných partií je však důležité postupovat pomalu. Při rychlém roztahování se vám můžou objevit komplikace jako blow out, jizev, krvácení nebo dokonce roztržení ušního lalůčku.

Kromě ušního lalůčku ale můžete také roztahovat libovolný piercing například v uchu, nosu, pupíku, bradavkách, genitáliích nebo třeba ve rtech. Tyto piercingy patří už většinou k extrémním. Přesto se stále najde mnoho nadšenců, kterým roztažené ucho nestačí a pouští se i do dalších partií.

1. Jaký si vybrat materiál tunelu?

Na tuto otázku je jednoduchá odpověď – přesně takový, jaký chcete.

Tunely se vsouvají do již roztažené a zahojené dírky různých velikostí. Pokud je dírka již roztažená a další zvětšování neplánujete, tak můžete použít jakýkoliv materiál.

Pár dní po nasazení nového tunelu ale sledujte roztaženou dírku. Kdybyste cítili pálení, svědění nebo zjistili začervenání, tunel raději vyndejte a nahraďte jiným materiálem – ideálně ocelovým, který je zdravotně nezávadný.

2. Jakou si vybrat velikost tunelu?

Během roztahování dírky jste určitě používali roztahováky různých velikostí. Přeměřte proto váš poslední roztahovák, tunel či plug, který jste v dírce doposud nosili a kupte si stejnou velikost.

Nesnažte se do roztáhlé dírky vložit větší tunel, než byl váš roztahovák. Ucho by se mohlo začít nešetrnému zacházení bránit, krvácet nebo prasknout.

Na naše e-shopu najdete roztahováky od velikosti 2,5 mm až po 50 mm.

3. Jaký typ tunelu si vybrat?

Na výběr máte mezi 2 základními typy tunelů – šroubovací a tunely nasouvací.

Jednodílné tunely

Nasazovací tunely jsou vyrobeny z jednoho kusu, který je na okrajích rozšířený. Obvykle se jedná o tunel z přírodních materiálů, jako je dřevo nebo kámen. Narazit ale také můžete například na ocelové tunely, které se do dírky pouze nasouvají a jeden z jeho konců je zajištěný gumičkou.

Při jeho nasazování byste proto měli být opatrní, abyste si roztáhlou dírku nepoškodili. V ideálním případě nasazujte jednodílný tunel po sprchování, kdy je kůže měkčí a snadněji se roztáhne. Nejprve ušní lalůček promažte jojobovým olejem a poté tunel opatrně vsaďte.

Šroubovací tunely

Šroubovací tunely se nasazují jednodušeji, není třeba více roztahovat dírku, protože rozšířenou hranu tunelu jednoduše odšroubujete, tunel nasadíte a poté zašroubujete jako mnoho dalších piercingů.

Rozdíl mezi šroubovacími tunely je pouze ve způsobu šroubování – existuje vnitřní a vnější šroubování.

Šroubovací tunely mají vyšší vnější hrany a můžete si je pořídit z různých materiálů.

Tunelů je opravdu obrovská škála a vybírat si můžete nejen podle materiálu, barvy, vzoru, ale také způsobu nasazování a velikosti. Podívejte se na náš e-shop na nabídku tunelů a vyberte si takový, který dokonale vystihne vaši osobnost.